Bok@outdata.pl

Norma ISO/IEC 21964 w procesie niszczenia dokumentów i danych

Norma ISO/IEC 21964 (międzynarodowy odpowiednik niemieckiej normy DIN 66399) opisuje sposób bezpiecznego niszczenia nośników danych. W środowisku małych biur, gdzie celem jest dobór odpowiedniej niszczarki dokumentów, sprawdza się bardzo dobrze.

Ale czy to wystarczy? W zastosowaniach przemysłowych – zdecydowanie nie. Braki są istotne i dotyczą kluczowych obszarów, od metod niszczenia po zarządzanie całym procesem.

Norma zaprojektowana z myślą o biurach

Pierwotna wersja – DIN 66399 – została opracowana przez firmę HSM, producenta niszczarek, i miała pomóc w klasyfikacji poziomów bezpieczeństwa przy doborze sprzętu biurowego.

Dlatego skupia się niemal wyłącznie na rozmiarze ścinka po zniszczeniu nośnika – a nie na procesie niszczenia jako całości. Nie opisuje procesów typowych dla środowiska przemysłowego, takich jak:

Brak wsparcia dla przemysłowych metod niszczenia

ISO/IEC 21964 koncentruje się wyłącznie na fizycznych metodach niszczenia, takich jak: cięcie, rozdrabnianie, miażdżenie.

Administratorzy danych potrzebują więcej

Obecne norma ISO/IEC 21964 nie spełniają oczekiwań administratorów danych, którzy w rzeczywistości potrzebują kompleksowych, aktualnych i technologicznie adekwatnych wytycznych – takich, które będą uwzględniały nie tylko mechaniczne niszczenie, ale również wymogi prawne, cyfrowe formy danych i zagrożenia nowoczesnej cyberprzestrzeni.

Alternatywa: PN-EN 15713

W kontekście przemysłowego niszczenia danych warto zwrócić uwagę na PN-EN 15713 – europejską normę dotyczącą niszczenia informacji w sposób bezpieczny. Uwzględnia ona m.in. transport, identyfikowalność, certyfikację procesów oraz wymagania dla wykonawców usług niszczenia danych.

Scroll to Top